Burza śnieżna w górach, co robić?

lis 24 2023

Burza śnieżna w górach to intensywne zjawisko pogodowe charakteryzujące się silnym wiatrem i obfitymi opadami śniegu. Może powodować znaczne zmiany w krajobrazie, zwiększać ryzyko lawin i znacznie utrudniać widoczność. Bezpieczeństwo w takich warunkach wymaga odpowiedniego przygotowania, śledzenia prognoz pogodowych i poszanowania zasad bezpiecznego poruszania się w górach.

Burza śnieżna na stoku narciarskim

Podczas burzy śnieżnej na stoku, priorytetem jest bezpieczeństwo. Jeśli zostaniesz zaskoczony przez burzę, szybko znajdź schronienie. Unikaj otwartych przestrzeni i wzniesień, gdzie ryzyko uderzenia piorunem jest wyższe. Postępuj zgodnie z wszelkimi instrukcjami patrolu narciarskiego i śledź aktualizacje pogodowe. Jeśli prognozy zapowiadają burzę, rozważ odłożenie wyjazdu do czasu poprawy warunków. Zjeżdżanie podczas burzy może być niebezpieczne z powodu ograniczonej widoczności, silnego wiatru i ryzyka lawin. Jeśli musisz zjechać, rób to ostrożnie, preferując oznakowane trasy, i nigdy nie jeźdź sam.

 

Podczas burzy śnieżnej na stoku:

 1. Bezpieczeństwo: Znajdź schronienie i unikaj otwartych przestrzeni. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami patrolu narciarskiego.

 2. Rozważ wyjazd: Jeśli prognoza zapowiada burzę, rozważ odłożenie wyjazdu do czasu poprawy warunków.

 3. Zjazd: Zjeżdżanie podczas burzy może być niebezpieczne. Jeśli musisz zjechać, rób to ostrożnie, na oznakowanych trasach i w grupie.

Burza śnieżna w górach

 

Podczas burzy śnieżnej w górach:

 1. Znajdź schronienie: Pozostań w nim do ustąpienia burzy.
 2. Oznakowane trasy: Jeśli musisz się poruszać, trzymaj się wyraźnie oznakowanych tras.
 3. Odpowiednia odzież: Noś odzież chroniącą przed zimnem i wiatrem.
 4. Informuj innych: Zawsze informuj kogoś o swojej trasie i planowanym czasie powrotu.
 5. Zachowaj spokój: Oszczędzaj energię i nie panikuj.
 6. Sygnały ratunkowe: Jeśli jesteś zagrożony, użyj gwizdka lub innych sygnałów ratunkowych.
 7. Rozważ wejście: Jeśli prognoza zapowiada burzę, rozważ odłożenie wejścia do czasu poprawy warunków.
 8. Zejście: Zejście podczas burzy może być niebezpieczne. Jeśli musisz zjechać, rób to ostrożnie, na oznakowanych trasach i w grupie.

Telefony ratunkowe:

W Polsce numery do ratownictwa to 112 (numer alarmowy) oraz

601 100 300 (GOPR – Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).

Travel Blog

Wszystkie wpisy

Jak spakować się na urlop zimowy: Twoje niezbędniki na chłodne dni

Zima to czas, kiedy wielu z nas planuje wyjazd, czy to na białe stoki, czy do urokliwych zimowych miasteczek. Pakowanie się na zimowy urlop wymaga jednak nieco więcej przemyślenia niż letnia eskapada. Oto nasz przewodnik po tym, co zabrać ze sobą na urlop w zimie, aby cieszyć się każdą chwilą bez marznięcia.

Co wziąć i spakować się na narty w Alpy

Przygotowanie do wyprawy na narty w Alpy to nie tylko wspaniała przygoda, ale także zadanie wymagające starannego planowania. Kluczowe jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa i komfortu podczas szusowania po stokach. Oto kilka porad, jak skutecznie się spakować i co zabrać ze sobą.

10 najlepszych stoków narciarskich w Polsce

Na podstawie rankingu z 2023 roku, pięć najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce to: 1. Białka Tatrzańska - Kotelnica 2. Zakopane - Kasprowy Wierch 3. Szczyrk - Szczyrkowski Ośrodek Narciarski 4. Krynica - Jaworzyna Krynicka 5. Wisła - Cienków

Wycieczki objazdowe z pilotem, jednodniowe, wakacje, wypoczynek.

Kontakt

Adres
Email
Telefon

Obserwuj nas